2015. máj 02.

10 tipp panellakás vásárlásához

írta: Panelproli89
10 tipp panellakás vásárlásához

Albérlet? Első lakás? Közös otthon? Ezekre figyelj!

 

Kaptár. Itt csak egymás szájába lehet látni! Azt is hallod, ha a szomszéd elf…-ja magát! – Ha azt mondod valakinek, hogy panellakásba költözöl, valószínűleg ezeket hallod majd ellenérvként. Pedig egy jól kiválasztott panellakásnak nagyon sok előnye van, erről itt olvashatsz többet. Hogy te is inkább a dolog jó odalát tapasztald meg, persze, nem árt pár dologra odafigyelni. Ebben segítünk!

  1. Csekkold a környéket!

Ne csak a lakással, hanem az egész lakóteleppel próbálj meg megismerkedni! Ne csak arra figyelj, milyen messze van a legközelebbi éjjelnappali, vagy az orvosi rendelő, hanem azt is figyeld, hogyan töltheted el a szabadidődet a telepen. Van-e olyan hely, ahová elmehetsz sétálni, van-e játszótér, zöld terület a környéken. Ha kocsid van, gondolj arra is, hogy parkolnod kell majd, ez pedig sok lakótelepen problémát jelent. Kérdezz rá, hogy hol tudod otthagyni az autódat.

getto.jpg

Havanna, Budapest - kép innen

  1. Pokoli szomszédok?

Mindig nézd meg a lépcsőház állapotát. Kérdezz rá, mikor volt festve, burkolva, mikor újították fel a liftet, volt-e a házon belül nagyobb korszerűsítés! Érdeklődj arról, ki és hogyan szokta intézni a ház általános karbantartását és miért szoktak a nagyobb munkák elmaradni. Egy panelházban sokaknak van közösköltség-elmaradása, vagy anyagi gondokra hivatkoznak, ha a lépcsőház lepukkant állapotáról esik szó, inkább gondold át a költözést. A szigeteléshez, vagy a ház általános felújításához gyakran önerőre és a lakók beleegyezésére van szükség. Ha nem korszerűsített panelt választasz, érdemes tudnod, hogy sok múlik a lakóközösségen. Nyugodtan kérdezd meg, a többi lakó mennyire együttműködő, fizetik-e rendesen a közös költséget, vigyáznak-e a tisztaságra, stb.

  1. Lapos tető = beázás

A lapos tetőt ma már építész körökben sem tartják a legideálisabb megoldásnak. Ezen a tető-típuson ugyanis megáll a hó és a víz, és a szigetelés gyakran napokig ázik. A vasbeton ilyen szempontból trükkös: ha a legfelső szint beázik, az gyakran a alsóbb emeleteken is vizesedést okoz. Ha a felső szintekre költözöl, jól nézd meg, látod-e a lakásban feltűnő beázás nyomát. Kukkants be a tároló helyiségekbe és a fürdőszobába is, és kérdezd meg, van-e csapadékelvezető cső a lakásban. Ennek mentén is gyakori a vizesedés. Lehet, hogy mázlid van és a falat nem áztatja el, de hidd el, az sem jó buli, ha, mondjuk, a gardróbod közepén csepeg valami.

  1. Lichthof?

Bár sok nagypanelos technológiával épült háznál figyeltek arra, hogy a konyha (és a fürdőszoba) jól szellőztethető legyen, szép számmal vannak olyan lakások is, amelyeknél kevésbé ideális megoldás született. Egyes házakban a konyhaablakok nem az utcára, nagy szabad térre néznek, hanem egy un. „lichthof”-ra, világító udvarra. Ez egy kürtő szerű, picike belső udvar a házban, ami csak azért van, hogy szellőztetni lehessen és némi fény jusson a lakásokba. Ha olyan lakással találkozol, amelyiknek az ablaka a lichthofra néz, mindenképpen szagolj bele a levegőbe. És készülj arra, hogy jó párszor fogsz valaki más ebédjének az illatára ébredni.

lichthof.jpg

Lichthof - egyenesen gyönyörű! - kép innen

  1. Biztos, hogy felújított panel?

Sok panelt kínálnak felújítottként, annak ellenére, hogy a lakást összesen kifesteni, és mondjuk átburkolni sikerült. A panellakásoknak megvan az a kellemes tulajdonsága, hogy egy kiadós festés és a kimondottan ósdi bútorok és beépített lapok cseréje félrevezetően sokat tud dobni a megjelenésükön. Ha felújított panelt szeretnél vásárolni, mindig nézd meg a legapróbb részleteket is. Ki lett-e cserélve a fürdőkád és a mosogató? A nyílászárókat kicserélték, vagy csak lefestették? A csapok, csaptelepek milyen állapotban vannak? A beépített bútorok gyáriak, vagy cserélve lettek?

  1. Nem mindig a műanyag ablak és a szigetelés a menő…

A „panelprogramos” házak egy részénél megoldották a külső szigetelést és műanyag nyílászárókkal látták el a lakást. Ezzel ugyan tényleg lehet spórolni a fűtésszámlán, de sok esetben a felújítás azzal járt, hogy a panel szellőzése megborult. A tökéletesen szigetelő műanyag ablak például a minimális szellőzést sem teszi a lehetővé, a pára lecsapódik, a lakás pedig penészedik. Szintén sok panelos panaszkodik arra, hogy a szigetelt lakás nyáron elviselhetetlenül meleg – ami a panelnél alapvető nyári probléma, csak ezek a lakások bónuszban még levegőtlenek és párásabbak is az áltagnál. Próbálj finoman érdeklődni a tapasztalatokról. A dzsungelt hagyd meg az Egyenlítőnek!

  1. Konnektor-frász

Főleg, ha nagyobb családdal költözöl, érdemes odafigyelned a lakás villamoshálózatára. E sorok írója egy ’70-es években befejezett, nagypanelos házban lakik, de a „gyári” villamossági megoldás már itt sem elégséges például a mosógép, a mikró és a hűtő együttes üzemeltetéséhez, másik áramkört kellett kiépíteni a hűtő számára. Nézd meg jól, kik laktak előtted a lakásban. Ha a régi típusú hűtőgépet és mosógépet gond nélkül üzemeltetni tudták, akkor valószínűleg a modernebb háztartási gépekkel nem lesz gond. De ha a lakás villamos-hálózata korszerűsítve van, az mindenképpen plusz pont.

  1. A rossz bútorok megvezetnek

Ha egy lakás csúnya, még nem biztos, hogy rossz. A panellakásokban a beépíthető bútorok, a Réka, vagy a Columbia a legpraktikusabbak. Aki sokáig él együtt ezekkel a berendezési tárgyakkal, az később nehezen változtat, így sok panelben lazán ott maradtak a régi idők mára már igencsak furcsán ható bútorai. Ne hagyd, hogy egy rossz tapéta, vagy egy ronda bútor megvezessen: a saját berendezéseddel simán divatossá teheted.

panel6.jpg

A panel lehet szép is - kép innen.

  1. Csak szemétledobót ne!

A legtöbb panelban van beépített szemétledobó. Ez az a cső, amelyen leengedheted a szemetet és ami alatt a többnyire egy-két kuka áll. Ez a megoldás egyfelől kényelmes, mert a lakásban összegyűlt szeméttel nem kell tíz emeletnyit rohangálni lefelé, másrészt viszont gusztustalan és veszélyes is. A szemétledobó könnyen patkányok, csótányok és egyéb hasonlóan gusztusos organizmusok bölcsőjévé válhat. Ami viszont ennél is rosszabb, hogy nem csak büdös, de tűzveszélyes is – ha valaki egyszer úgy dönt, hogy felgyújtja az alsó kukát, attól könnyen az egész ház tüzet foghat. Ha lehet, olyan panelt válassz, ahol nem használják ezt a megoldást!

  1. Egy kis szociológia

Kérdezd meg a tulajt, kik laknak a környéken! Ha van időd, nézd meg, miket írnak a környékbeli iskolákról, óvodákról! Tévhit, hogy egy paneltelep csak szlömösödhet. Ha jó helyet fogsz ki, a szomszédjaid az alsó középosztály tagjai lesznek – és ha úgy tervezitek, nyugodtan tologathatjátok együtt a babakocsit.

 

Közérdekű közlemény!
A blog társadalmi munkával és szórakoztató célra készül, ezért sajnos nem mindig tudom a saját képeimet használni a blog illusztrálására. Kérlek, tiszteld meg azzal a képek készítőit, hogy a kép forrására kattintasz! Nem szeretnéd, ha a képed szerepelne az oldalon? Kérlek jelezd az aminore89 kukac dzsímél pont com-on!

Segíts jogtisztának lenni! Küldj nekünk képet, írást a Facebook-on, vagy e-mailben!
Szólj hozzá

játszótér ingatlanpiac lakásvásárlás panellakás panelproli